The_gender_gap_480x480

Біологічна несправедливість: чому у жінок гірші зуби, ніж у чоловіків?

Як стоматолог я радий кожному пацієнту, який приходить до мене зі здоровими зубами. І особливо це стосується жінок, адже тягар «невеликої різниці» у здоров’ї зубів супроводжує їх усе життя. Згідно з результатами інституту маркетингових досліджень YouGov, догляд за зубами та гігієна ротової порожнини важливі для 74% жінок, у порівнянні лише з 59% для чоловіків. Гігієна ротової порожнини дуже важлива для 41% жінок, у порівнянні лише з 24% чоловіків. Одне можна сказати напевно: жінки, як правило, більш уважні до свого здоров’я – вони менше курять і п’ють, більше займаються спортом – вони набагато частіше приходять до мене на профілактику та приділяють значно більше уваги та часу догляду за зубами.

Однак жіночі зуби часто знаходяться в гіршому стані, ніж чоловічі. Мій практичний досвід підтверджує, що проблеми з зубами – це прикра, постійна проблема багатьох жінок.

У багатьох сферах здоров’я жінки виявляються сильною статтю: немовлята жіночої статі хворіють рідше, а жінки лише вдвічі рідше хворіють хронічними захворюваннями.

Є лише одна сфера, в якій жінки є справді «слабкою статтю», а саме коли мова йде про здоров’я зубів. Однак причиною рідко є спосіб життя, а скоріше жіноча біологія. Коли мова заходить про здоров’я зубів, стає очевидним природний недолік, з яким стикаються жінки. Це усвідомлення не було в головах вчених і стоматологів дуже довго, хоча близько 50 міжнародних досліджень за останні 30 років вказують на цей гендерний розрив.

Гендерний розрив у здоров’ї зубів

Чоловіки більш недбало ставляться до гігієни порожнини рота, рідше ходять до стоматолога і мають більше нальоту. Тому вони значно частіше хворіють на запальні захворювання ясен. Але хоча жінки практикують значно кращу гігієну зубів, вони не мають кращих зубів і значно більше страждають від втрати зубів. Жінки у віці 20 років мають у середньому на один зуб менше, ніж чоловіки цього віку. Ці розбіжності є міжнародним явищем. Дослідження в європейських країнах, США та так званих країнах, що розвиваються, підтверджують це.

Коли мова заходить про здоров’я зубів, молоді дівчата у віці від 14 до 15 років вже відстають, спричинене статевим дозріванням. Цей біологічний дефіцит значно збільшується з роками життя. Індекс DMF-T показує, що у жінок у віці від 35 до 44 років 15,1 зруйнованих зубів, а у чоловіків лише 14. Крім того, жінкам доводиться видаляти зуби частіше, ніж чоловікам. Жінки, як правило, мають менше зубів, ніж чоловіки. У віці від 65 до 74 років справжні масштаби несприятливої ​​для нас, жінок, ситуації проявляються у частішому беззубості. (Середня кількість відсутніх зубів у цьому віці становить 13,3 у чоловіків і майже 15 у жінок).

Це має причини, які неможливо пояснити лише гігієною порожнини рота. Очевидно, що слабкість зубів у наших жінок пояснюється гормональним рівнем. Воно починається, як тільки дозрівають постійні зуби. Це означає, що жіночі зуби довше піддаються впливу середовища, що викликає карієс. У жінок склад слини змінюється в період статевого дозрівання через гормональні причини: карієсзахисний ефект нижчий, ніж у чоловіків.

Гормональні коливання сильно впливають на ваші зуби

У жіночих яснах є рецептори до прогестерону і естрогену. Тому постійна взаємодія між гормональними коливаннями може мати прямий вплив на стан зубів.

Здається, у популярному прислів’ї «вагітність коштує зуба» є щось більше, ніж може сподобатися жінкам. Дослідження Єльського університету, проведене в 2008 році, вказує на те, що при народженні було на один зуб менше – незалежно від психосоціальних факторів або догляду за зубами. Є багато можливих причин: з одного боку, імунна система знижується під час вагітності, сполучна тканина розпушується і кровопостачання збільшується. Дуже часто під час вагітності ясна виявляють запальні зміни (гінгівіт) і загострюється наявний пародонтит. Підвищений рівень цукру в крові також підвищує ризик запалення.

Жінки, які планують або бажають завагітніти, повинні бути особливо стурбовані здоров’ям своїх зубів, оскільки деякі стоматологічні процедури є корисними